Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 το σχολείο μας σε συνεργασία με τον Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών  «Άπλωσε το χέρι σου» υλοποίησε μια πολύπλευρη εκδήλωση.

Αρχικά, στο Αμφιθέατρο  του σχολείου,  έγινε ενημέρωση στους μαθητές της Α΄ τάξης για την αξία του εθελοντισμού και της αιμοδοσίας από τον τ. Διευθυντή του Τμήματος Μεσογειακής Αναιμίας του Νοσοκομείου Ξάνθης κ. Ξανθοπουλίδη Γεώργιο.

Κατόπιν,  στο κλειστό Γυμναστήριο του σχολείου μας  πραγματοποιήθηκε συμβολικός αγώνας καλαθοσφαίρισης. Τα πρώτα 2 δεκάλεπτα αγωνίστηκε η ομάδα των μαθητών του σχολείου μας με την ομάδα του Συλλόγου Αιμοδοτών πλαισιωμένη από παλαίμαχους καλαθοσφαιριστές. Στο άλλα 2 δεκάλεπτα του παιχνιδιού αγωνίστηκαν δύο μικτές ομάδες στις οποίες συμμετείχαν και  οι ωφελούμενοι του Παραρτήματος Ατόμων με Αναπηρία Ξάνθης (πρώην Ψυχολογικό Κέντρο Ξάνθης).

Ευχαριστούμε θερμά:

• Το Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών «Άπλωσε το χέρι σου» και τον Πρόεδρό του κ. Κωνσταντινίδη Αναστάσιο.
  • Τον γιατρό  κ. Ξανθοπουλίδη Γεώργιο.
  • Τους ωφελούμενους και τους συνοδούς του Παραρτήματος Ατόμων με Αναπηρία Ξάνθης (πρώην Ψυχολογικό Κέντρο Ξάνθης).
  • Τον Σύλλογο Παλαιμάχων Καλαθοσφαιριστών Ξάνθης και τον κ. Παπατζέλο Σταύρο.
  • Τη Λέσχη Καλαθοσφαίρισης Βετεράνων Ξάνθης  τον κ. Πατσούρα Δημήτρη και τον κ. Μιχαηλίδη Θεόδωρο.
  • Τον Σύνδεσμο Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Θράκης  τον κ. Τριανταφυλλίδη Βασίλη και την κ. Μπουναρτζίδου Αλεξάνδρα.