Ειδικότητες της Σ.Α.Ε.Κ. Ξάνθης 2024-2025

Η Διεύθυνση της Σχολής Ανώτερης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Α.Ε.Κ.) Ξάνθης του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και  Αθλητισμού γνωστοποιεί ότι οι ειδικότητες που θα λειτουργήσουν το Α΄ εξάμηνο σπουδών 2024-2025 και περιλαμβάνονται στο Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο είναι οι παρακάτω:

ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΟΔΙΑΣΤΙΚΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ (LOGISTICS)     20 θέσεις
ΒΟΗΘΟΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ  20 θέσεις
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΣ ΠΟΔΟΛΟΓΙΑΣ - ΚΑΛΛΩΠΙΣΜΟΥ ΝΥΧΙΩΝ ΚΑΙ ΟΝΥΧΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ     20 θέσεις
ΒΟΗΘΟΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ 20 θέσεις
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΚΤΥΩΝ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ  20 θέσεις
ΒΟΗΘΟΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ     20 θέσεις
ΔΙΑΣΩΣΤΗΣ - ΠΛΗΡΩΜΑ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟΥ     20 θέσεις
ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗΣ, ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ 20 θέσεις
ΣΥΝΟΔΟΣ ΒΟΥΝΟΥ 20 θέσεις
ΒΟΗΘΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ  20 θέσεις

Οι ειδικότητες που θα λειτουργήσουν και φέτος στη Σ.Α.Ε.Κ. Ξάνθης δίνουν ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης, γρήγορης πρόσβασης στην αγορά εργασίας και εξειδίκευσης σε επαγγέλματα με μεγάλη ζήτηση.

Δημοσιεύτηκαν στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως στην απόφαση με αριθμ. Κ5/57206/29-5-2024 (ΦΕΚ3062/τ.Β΄/29.05.2023), οι ειδικότητες των Σ.Α.Ε.Κ. της χώρας, οι οποίες θα συμπεριληφθούν στο παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο για τη φετινή χρονιά (2024). Οι υποψήφιοι θα συμπληρώσουν το μηχανογραφικό τους δελτίο μετά τη λήξη των πανελλαδικών εξετάσεων, ενώ οι εγγραφές των επιτυχόντων θα πραγματοποιηθούν κατά το πρώτο δεκαήμερο Σεπτεμβρίου 2024.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να γνωρίζουν ότι:

1. Ο υποψήφιος μπορεί να δηλώσει μέχρι τριάντα (30) συνολικά προτιμήσεις Σ.Α.Ε.Κ. και ειδικοτήτων κατά τη συμπλήρωση του παράλληλου μηχανογραφικού δελτίου.
2. Ο τρόπος κατάρτισης των πινάκων κατάταξης και τα κριτήρια επιλογής καθορίζονται στον «Κανονισμό Λειτουργίας Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) που υπάγονται στη Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης, Διά Βίου Μάθησης και Νεολαίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων» (Β’ 5837/2021) όπως ισχύει. Σε περίπτωση ισοβαθμίας εισάγονται όλοι οι υποψήφιοι που ισοβαθμούν.
3. Οι εγγραφές των επιτυχόντων θα πραγματοποιηθούν κατά το πρώτο δεκαήμερο Σεπτεμβρίου 2024. Λεπτομέρειες για την διαδικασία εγγραφής και οι ημερομηνίες εγγραφών θα ανακοινωθούν από τη Διεύθυνση Εφαρμογής Επαγγελματικής Κατάρτισης της Γ.Γ.Ε.Ε.Κ.Δ.Β.Μ. για τις Σ.Α.Ε.Κ. αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και από τις αντίστοιχες Διευθύνσεις των Σ.Α.Ε.Κ. αρμοδιότητας άλλων Υπουργείων, μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων των εισακτέων στα Α.Ε.Ι. και στις Σ.Α.Ε.ΚΓια περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ειδικότητες της Σ.Α.Ε.Κ. Ξάνθης, οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να αναζητούν στην ηλεκτρονική διεύθυνση:https://blogs.sch.gr/iekxanth/ στο e-mail: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. στην ταχυδρομική διεύθυνση Πρότυπο ΕΠΑ.Λ. (Π.ΕΠΑ.Λ.) Ξάνθης στη Νεάπολη Ξάνθης και στα τηλέφωνα: 25410 77465-64.

Η Σχολής Ανώτερης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Α.Ε.Κ.) προσφέρει:
1.ΔΩΡΕΑΝ φοίτηση χωρίς όριο ηλικίας
2.Αξιόπιστες εναλλακτικές λύσεις σπουδών μετά το Λύκειο.
3.Μόνο 1 έτος φοίτησης και Πρακτική Άσκηση 960 ωρών με κατάταξη αποφοίτων ΙΕΚ και ΕΠΑΛ
4.Κατάρτιση από εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό.
5.Σπουδές σε σύγχρονες ειδικότητες με προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης.
6.Αναβολή στράτευσης ανδρών για την ολοκλήρωση των σπουδών τους.
7.Αρχική επαγγελματική κατάρτιση, ανάλογα με τις κλίσεις και τα ατομικά ενδιαφέροντα.
8.Συνεχιζόμενη Επαγγελματική κατάρτιση  για επαγγελματική ανέλιξη και κινητικότητα.
9.Πιστοποίηση επαγγελματικής κατάρτισης και απόκτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων.
10.Κρατικό δίπλωμα μετά από πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ αναγνωρισμένο στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
11.Δια βίου μάθηση επαγγελματιών, ώστε να ανταποκριθούν στις σύγχρονες απαιτήσεις του τομέα τους.
12.Συνέχιση σπουδών σε ΑΕΙ και ΑΤΕΙ με κατατακτήριες εξετάσεις
13.Στεγαστικό επίδομα